Baza wiedzy

Kamica żółciowa

Kamica żółciowa to choroba w przebiegu, której dochodzi do wytrącania się złogów zbudowanych ze składników wchodzących w skład żółci w różnych odcinakach układu żółciowego. Kamienie żółciowe najczęściej zlokalizowane są w pęcherzyku żółciowym. 

Reumatoidalne zapalenie stawów

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), nazywane również gośćcem postępującym to przewlekła, układowa choroba tkanki łącznej o podłożu immunologicznym. Cechą charakterystyczną choroby jest występowanie postępującego procesu zapalnego błony maziowej symetrycznych stawów.

SIBO - zespół przerostu flory bakteryjnej jelita cienkiego

Zespół przerostu flory bakteryjnej jelita cienkiego (small intestinal bacterial overgrowth syndrom – SIBO) to heterogenny zespół, który charakteryzuje się zaburzeniem flory bakteryjnej jelita cienkiego pod względem liczby lub/i rodzaju bakterii. 

Mukowiscydoza

Mukowiscydoza (cystic fibrosis) to ogólnoustrojowa nieuleczalna choroba, która spowodowana jest mutacją genu kodującego kanał jonowy CFTR, którego rolą jest zapewnienie prawidłowego nawodnienia śluzu gruczołów nabłonkowych. Choroba dziedziczy się autosomalnie recesywnie. Jej przebieg jest przewlekły i postępujący. 

Alergie pokarmowe

Alergie pokarmowe stanowią narastający problem współczesnych społeczeństw. Termin „alergia” wywodzi się greckich słów „allos” - zmieniony oraz „ergon” - reakcja. Jest to nadmierna, niewspółmierna do bodźca reakcja układu odpornościowego na alergen, na który uczulony jest organizm.

Trądzik pospolity

Trądzik pospolity (Acne vulgaris) jest jedną z najstarszych oraz najczęściej występujących chorób skóry. Cierpieli na nią mieszkańcy starożytnego Rzymu, Egiptu czy Grecji. Jest to schorzenie przewlekłe o podłożu wieloczynnikowym.

Dna moczanowa

Dna moczanowa, nazywana również skazą moczanową, to zapalenie stawów spowodowane krystalizacją moczanu sodu w tkankach. Kryształy mogą odkładać się w stawach, tkankach miękkich i w narządach. Jest ściśle związana z podwyższonym stężeniem kwasu moczowego.

Refluks żołądkowo-przełykowy

Refluks żołądkowo-przełykowy (gastroesophageal reflux disease -GERD) jest stanem chorobowym, w przebiegu którego dochodzi do cofania się treści żołądkowej, a niekiedy również dwunastniczej do przełyku lub również do gardła dolnego i krtani.

Choroba Hashimoto

Choroba Hashimoto jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych, przewlekłych chorób autoimmunologicznych. Największą zachorowalność obserwuje się wśród osób pomiędzy 35 a 50 rokiem życia. Przez wiele lat może przebiegać w sposób bezobjawowy. 

Choroba Leśniowskiego-Crohna

Choroba Leśniowskiego-Crohna jest zaliczana do nieswoistych zapaleń jelit. Charakteryzuje się przewlekłym stanem zapalnym, który może występować w obrębie każdego odcinka przewodu pokarmowego, od jamy ustnej aż do odbytu.

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG) należy do grupy tzw. nieswoistych chorób zapalnych jelit. Jest schorzeniem przewlekłym objawiającym się rozlanym stanem zapalnym błony śluzowej odbytnicy lub odbytnicy i okrężnicy. 

Próchnica zębów

Próchnica zębów jest chorobą, w przebiegu której dochodzi do demineralizacji nieorganicznej części zębów (szkliwa oraz zębiny), a następnie rozkładu części organicznej (miazgi), pod wpływem działania enzymów proteolitycznych.

Osteoporoza

Osteoporoza jest metaboliczną chorobą szkieletu, charakteryzującą się zaniżoną w stosunku do normalnej masą kośćca i jego zaburzoną mikroarchitekturą, prowadzącą do wzmożonej łamliwości kości.  

Choroby nowotworowe

Choroby nowotworowe stanowią drugą przyczynę umieralności na świecie. Nie stanowią one jednej choroby, jest to grupa chorób w których komórki organizmu dzielą się w sposób niekontrolowany, a powstałe struktury nowotworowe nie różnicują się w typowe komórki budujące zdrowe tkanki. 

Przewlekła niewydolność nerek

Przewlekłą niewydolnością nerek (PNN) nazywa się zespół chorób rozwijających się w wyniku nieodwracalnego i postępującego uszkodzenia czynności nerek.

Niedokrwistość z niedoboru witaminy B12

Niedokrwistość z niedoboru witaminy B12  jest niedokrwistością megaloblastyczną (makrocytarną). Najczęściej przyczyną niedoboru witaminy B12 są problemy z jej wchłanianiem w przewodzie pokarmowym.

 

Niedokrwistość z niedoboru kwasu foliowego

Kwas foliowy pełni ważną rolę w tworzeniu DNA (kwasu dezoksyrybonukleinowego). Jest także niezbędny w procesie tworzenia krwi. Jego niedobór przyczynia się do zaburzeń w dojrzewaniu krwinek czerwonych.

Niedokrwistość z niedoboru żelaza

Niedobór żelaza jest najczęstszą przyczyną niedokrwistości. Organizm człowieka dysponuje zapasami żelaza, dlatego pierwsze objawy niedokrwistości są trudne do zdiagnozowania. Dopiero w momencie wyczerpywania się zapasów własnych organizmu

Otyłość

Nadwaga i otyłość dotyczy około 50-60% populacji Polski i świata. Jest ona przyczyną wielu poważnych chorób cywilizacyjnych takich jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, chorób układu krążenia czy też nowotworów.

Cukrzyca

Cukrzyca jest chorobą, która uznana została za epidemię XXI wieku. W Polsce na cukrzycę chorują już ponad 2 miliony pacjentów, a statystyki ciągle wykazują tendencję wzrostową.