Baza wiedzy

Krzem

Krzem jest mikroelementem przypuszczalnie niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Szacuje się, iż jego absorbcja z produktów spożywczych dostarczanych do przewodu pokarmowego wynosi około 50%.

Molibden

Molibden jest mikroelementem występującym w organizmie człowieka w ilości od 9 do 16 mg. Poziom wchłaniania tego pierwiastka z produktów spożywczych waha się w granicach 25-80%. 

Bor

Bor jest podstawowym pierwiastkiem śladowym potrzebnym do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Szacuje się, iż wchłanianie boru wynosi około 64-98%, jednak jego zawartość w organizmie człowieka jest niewielka.

Mangan

Mangan jest mikropierwiastkiem pełniącym istotną rolę w przemianach węglowodanów oraz tłuszczów. Mangan odkłada się w narządach miąższowych m.in. trzustce oraz nerkach.

Fluor

Fluor jest składnikiem prawie wszystkich tkanek oraz płynów ustrojowych organizmu. Jego zawartość w ustroju jest uzależniona od podaży tego pierwiastka wraz z dietą. Osoby dorosłe wykorzystują około 50% fluoru wchłoniętego z przewodu pokarmowego

Siarka

Siarka zaliczana jest do makropierwiastków niezbędnych do zachowania homeostazy ustroju jednak zawartość w strukturach organizmu jest niewielka. Jej odbywa się za pośrednictwem aminokwasów siarkowych lub siarczanów.

Chlor

Chlor stanowi niezbędny elektrolit organizmu człowieka. Około 70% tego pierwiastka znajduje się w przestrzeni pozakomórkowej. Chlor magazynowany jest w skórze, tkance podskórnej oraz kościach.

Fosfor

Fosfor stanowi makropierwiastek niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu.  85% tego pierwiastka związane jest z wapniem i zmagazynowane w strukturach kostnych.

Chrom

Chrom, zaliczany do mikroelementów jest pierwiastkiem pełniącym istotną rolę w gospodarce węglowodanowej organizmu. Stanowi aktywny składnik tzw. czynnika tolerancji glukozy (ang. GFT).

Miedź

Miedź stanowi jeden z najważniejszych pierwiastków śladowych, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jej przyswajalność waha się od 35 do 70 %.

Magnez

Magnez jest jednym z najważniejszych jonów przestrzeni wewnątrzkomórkowej.  Około 50 % tego pierwiastka jest usytuowane w tkance kostnej. Wchłanianie magnezu zachodzi przede wszystkim w jelicie cienkim. 

Wapń

Wapń stanowi podstawowy składnik budulcowy układu kostnego człowieka. Około 99 % tego pierwiastka skoncentrowanych jest w elementach strukturalnych kości, zębów oraz paznokci. 

Potas

Potas jest jonem występującym przede wszystkim w przestrzeniach wewnątrzkomórkowych. Posiada właściwości zasadowe. Wchłanianie tego pierwiastka odbywa się głównie w początkowym odcinku jelita cienkiego. 

Sód

Sód stanowi najważniejszy jon w płynach zewnątrzkomórkowych organizmu. Zmiany jego stężenia w dużej mierze przyczyniają się do zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej. 

Żelazo

Żelazo jest ważnym składnikiem hemu, który tworzy hemoglobinę – czerwony barwnik krwi. Jego brak lub zaburzone wchłanianie mogą doprowadzać do wielu poważnych problemów zdrowotnych.

Cynk

Cynk występuje we wszystkich komórkach naszego organizmu. Lepiej wchłania się z produktów pochodzenia zwierzęcego. W przypadku suplementacji cynku większą dostępność biologiczną wykazują preparaty zawierające chelaty cynku z aminokwasami.

Jod

Jod jest niezbędnym mikroelementem do prawidłowego funkcjonowania tarczycy. Odpowiedni poziom jodu w diecie jest konieczny do zapewnienia prawidłowych procesów termogenezy. Przy niskim poziomie jodu w organizmie spada przemiana materii i metabol

Selen

Selen jest minerałem, którego zapotrzebowanie wyrażane jest w ilościach śladowych (mikrogramy), jednak jego niedobór może prowadzić do wielu zaburzeń i problemów związanych z funkcjonowaniem organizmu.