Baza wiedzy

Erytrytol

Erytrytol jest alkoholem cukrowym zaliczanym do grupy polioli. Forma krystaliczna wyglądem przypomina sacharozę. Odznacza się słodkim smakiem, który pozbawiony jest dodatkowych nieprzyjemnych posmaków. Jego spożycie wywołuje uczucie delikatnego chłodu w ustach.

Znakowanie żywności – etykieta produktu jako nośnik informacji żywieniowej

Dla każdego konsumenta, który chce świadomie podejmować decyzje dotyczące zakupu produktów spożywczych niezbędne jest czytanie i zrozumienie informacji znajdujących się na etykietach. 

Graficzne informacje żywieniowe - Europejski system ochrony poduktów regionalnych i tradycyjnych

W ramach europejskiej polityki w sprawie produktów rolnych wysokiej jakości, producenci mogą zarejestrować i chronić nazwy niektórych produktów rolnych i spożywczych.

Graficzne informacje żywieniowe - logotypy odnoszące się do jakości i pochodzenia produktu

Symbole umieszczane na opakowaniach mogą dotyczyć wybranych składników żywności, odnosić się do jakości i pochodzenia produktu oraz tworzyw, z których powstały opakowania. 

Graficzne informacje żywieniowe - logotypy odnoszące się do składników i opakowania żywności

Na opakowaniach produktów spożywczych, poza podstawowymi informacjami żywieniowymi dotyczącymi daty ważności, składu produktu oraz jego wartości odżywczej, można znaleźć różnorodne oznaczenia graficzne

Ksylitol

Ksylitol jest jednym z przedstawicieli alkoholi wielowodorotlenowych, zaliczanym do grupy półsyntetycznych substancji słodzących. Określany jest również jako cukier brzozowy, w związku z pozyskiwaniem go z drewna brzozowego.

Poliole

Poliole to półsyntetyczne substancje słodzące określane również mianem polialkoholi, alkoholi cukrowych lub wodorotlenowych. Odznaczają się niższą siłą słodzącą niż sacharoza.

Taumatyna

Taumatyna jest białkiem pochodzenia naturalnego pozyskiwanych z owoców rośliny o nazwie katemfe (Thaumatococcus danielli Benth). Kaloryczność taumatyny wynosi 4 kcal/g. Oznaczana jest symbolem E957.

Acesulfam K

Acesulfam K jest syntetycznym środkiem słodzącym odkrytym posiadającym zerową wartość kaloryczną. Jest ok. 150-200 razy słodszy od sacharozy. Na liście substancji dodatkowych oznaczony jest symbolem E950.

Sacharyna

Sacharyna jest pierwszą syntetyczną substancją słodzącą odkrytą w 1879 roku. Siła słodząca sacharyny jest 300-500 razy większa od sacharozy. Jest to substancja bezkaloryczna. 

Stewia

Stewia (Stevia rebaudiana) to egzotyczna roślina pochodząca z Brazylii i Paragwaju. Zawiera substancje określane mianem glikozydów stewiolowych, które są  średnio ok. 300 razy słodsze od sacharozy.

Substancje słodzące - alternatywa dla cukru

Substancje określane mianem „intensywnie słodzących” pozwalają na wyeliminowanie dodatku sacharozy do produktów spożywczych, czego efektem jest obniżenie ich wartości energetycznej bez utraty walorów smakowych.  

Dodatki do żywności

Dodatki do żywności stanowią nieodłączny element żywności przetworzonej. Ich stosowanie podlega ścisłym uregulowaniom prawnym.