Baza wiedzy

L-teanina

L-teanina jest organicznym związkiem chemicznym zaliczanym do aminokwasów niebiałkowych. Nie wchodzi w skład struktur białek. Występuje naturalnie w liściach zielonej herbaty. Jest pochodną glutaminy. Łatwo pokonuje barierę krew-mózg.

Śluzy

Śluzy roślinne to roztwory substancji organicznych, w skład którego wchodzą wielocukry, białka oraz kwasy uronowe. Z wodą tworzą galaretowane żele i gęste, kleiste zole. Występują w wielu tkankach roślinnych, gdzie powstają jako produkty wtórne błon komórkowych.

Gorycze

Gorycze nazywane również substancjami gorzkimi występują w wielu surowcach roślinnych. Nie stanowią jednorodnej grupy chemicznej. Mogą być terpenami, alkaloidami lub glikozydami. Ich wspólną cechą jest silnie gorzki smak.

Garbniki roślinne

Garbniki roślinne to związki bezazotowe, pochodne fenolokwasów. Łatwo rozpuszczają się w wodzie, wykazują zdolność do trwałego wiązania się z białkami lub metalami ciężkimi. Zlokalizowane są głównie w korze, korzeniach oraz kłączach. 

Saponiny

Saponiny to grupa związków chemicznych zaliczanych do glikozydów, powszechnie występująca w środowisku naturalnym. Można je znaleźć w ponad 500 gatunkach roślin. Nazwa saponin wywodzi się od łacińskiego słowa „sapo” oznaczającego „mydło. 

Beta glukany

Beta glukany to związki naturalnie występujące w organizmach mikroorganizmów, grzybów oraz roślin. najczęściej pozyskiwane są z ziaren zbóż, takich jak: owies, jęczmień, pszenica. Innym źródłem tych związków są grzyby z klasy podstawczaków: Reishi, Shiitake, Maitake, Hiratake i boczniaki.

Bromelaina

Bromelaina jest wspólną nazwą dla enzymów trawiących białka występujących w roślinach z rodzaju ananasowatych. Największe ilości tego enzymu można odnaleźć w świeżych owocach oraz młodych łodygach ananasa.

Kumaryny

Kumaryny stanowią grupę naturalnych związków, które zaliczane są do wtórnych metabolitów roślinnych. Występują przede wszystkim w owocach, warzywach, roślinach strączkowych, selerowatych oraz w roślinach storczykowatych, motylkowatych i jasnowatych.

Kreatyna

Kreatyna jest ona jednym z najpopularniejszych i najlepszych środków anabolicznych stosowanych przez sportowców. Znajduje się w wykazie środków o naukowo udowodnionej skuteczności.

Tran

Tran jest koncentratem oleju otrzymywanym z wątroby dorsza atlantyckiego lub innych ryb z rodziny dorszowatych. Olej rybi stanowi bogactwo niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, omega-6 oraz witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A,D,E).

Amigdalina

Amigdalina jest organicznym związkiem chemicznym z grupy glikozydów, występującym w nasionach licznych gatunków roślin należących do rodziny różowatych. Szczególnie wysoką zawartością amigdaliny odznaczają się nasiona moreli, śliwek, migdałów, brzoskwiń, wiśni i wielu innych. 

Inozytol

Inozytol jest zaliczany do substancji witaminopodobnych. Niekiedy mylnie określany, jako witamina B8.  Pod względem chemicznym inozytol jest cyklicznym alkoholem polihydroksylowym, należącym do grupy cukroli.

PABA-kwas aminobenzoesowy

Kwas aminobezoesowy jest zaliczany do substancji witaminopodobnych. Był zaliczany do witamin z grupy B, której niedobór miał odpowiadać za przedwczesne siwienie włosów. Stanowi czynnik wzrostowy dla mikroflory przewodu pokarmowego, może być również przez nią syntetyzowany.

Kolagen

Kolagen stanowi jeden z najważniejszych i najbardziej skomplikowanych polimerów naturalnych. Jest podstawowym elementem substancji zewnątrzkomórkowej większości tkanek łącznych ssaków. Stanowi około 1/3 białek w organizmie. 

Cholina

Cholina jest organicznym związkiem chemicznym, wchodzi w skład niektórych fosfolipidów m.in. lecytyny i sfingomieliny. Początkowo zaliczana była do witamin z grupy B. Obecnie uważana jest za substancję witaminopodobną.

Lecytyna

Lecytyna stanowi grupę organicznych związków chemicznych zaliczanych do fosfolipidów. Po raz pierwszy została wyizolowana z żółtka jaja, skąd wywodzi się jej nazwa z gr. lekithos-żółtko. Największa kumulacja lecytyny występuje w mózgu, wątrobie, nerkach oraz szpiku kostnym. 

L-glutation

L-glutation jest organicznym związkiem chemiczny, tripeptydem zbudowanym z reszt aminokwasowych kwasu glutaminowego, cysteiny i glicyny. Glutation jest najważniejszym nieenzymatycznym czynnikiem antyoksydacyjnym, jaki może być wykorzystany przez organizm. 

Ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy jest produktem fermentacji, który polega na rozkładzie węglowodanów zawartych w owocach przez bakterie oraz drożdże. Słowo vinegar wywodzi się z języka francuskiego i oznacza kwaśne wino. Ocet jabłkowy produkowany jest z rozdrobnionych jabłek.

Olej z kryla antarktycznego

Olej z kryla pozyskiwany jest z gatunku skorupiaka Euphausia superba występującego w całym Oceanie Południowym. Kryl antarktyczny stanowi bogate źródło kwasów tłuszczowych omega-3 - eikozapentaenowego oraz dokozaheksaenowego. 

Koenzym Q10

Koenzym Q10, czyli ubichinon jest organicznym związkiem chemicznym z grupy chinonów. Występuje we wszystkich komórkach organizmu. Uczestniczy w produkcji ATP, czyli substancji energetycznej biorącej udział we wszystkich procesach zachodzących w ustroju.