Baza wiedzy

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG) należy do grupy tzw. nieswoistych chorób zapalnych jelit. Jest schorzeniem przewlekłym objawiającym się rozlanym stanem zapalnym błony śluzowej odbytnicy lub odbytnicy i okrężnicy. 

Pamięć i koncentracja. Naturalne wspomaganie!

Skupienie i kierowanie uwagi oraz utrzymanie jej przez określony czas jest nie lada wyzwaniem nie tylko dla dzieci i młodzieży. Ludzki mózg ma niesamowite możliwości, jednak należy o niego dbać i wspierać jego olbrzymi potencjał. 

Próchnica zębów

Próchnica zębów jest chorobą, w przebiegu której dochodzi do demineralizacji nieorganicznej części zębów (szkliwa oraz zębiny), a następnie rozkładu części organicznej (miazgi), pod wpływem działania enzymów proteolitycznych.

Osteoporoza

Osteoporoza jest metaboliczną chorobą szkieletu, charakteryzującą się zaniżoną w stosunku do normalnej masą kośćca i jego zaburzoną mikroarchitekturą, prowadzącą do wzmożonej łamliwości kości.  

Choroby nowotworowe

Choroby nowotworowe stanowią drugą przyczynę umieralności na świecie. Nie stanowią one jednej choroby, jest to grupa chorób w których komórki organizmu dzielą się w sposób niekontrolowany, a powstałe struktury nowotworowe nie różnicują się w typowe komórki budujące zdrowe tkanki. 

Fitoterapia - roślinne wsparcie dla mózgu

Istnieje wiele surowców roślinnych, które mają udokumentowane i potwierdzone działanie wspomagające poprawę pamięci oraz koncentracji i zwiększające odporność na stres. Najbardziej znane wśród nich to miłorząb japoński oraz surowce o działaniu adaptogennym.

Kreatyna

Kreatyna jest ona jednym z najpopularniejszych i najlepszych środków anabolicznych stosowanych przez sportowców. Znajduje się w wykazie środków o naukowo udowodnionej skuteczności.

Tran

Tran jest koncentratem oleju otrzymywanym z wątroby dorsza atlantyckiego lub innych ryb z rodziny dorszowatych. Olej rybi stanowi bogactwo niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, omega-6 oraz witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A,D,E).

Amigdalina

Amigdalina jest organicznym związkiem chemicznym z grupy glikozydów, występującym w nasionach licznych gatunków roślin należących do rodziny różowatych. Szczególnie wysoką zawartością amigdaliny odznaczają się nasiona moreli, śliwek, migdałów, brzoskwiń, wiśni i wielu innych. 

Inozytol

Inozytol jest zaliczany do substancji witaminopodobnych. Niekiedy mylnie określany, jako witamina B8.  Pod względem chemicznym inozytol jest cyklicznym alkoholem polihydroksylowym, należącym do grupy cukroli.

PABA-kwas aminobenzoesowy

Kwas aminobezoesowy jest zaliczany do substancji witaminopodobnych. Był zaliczany do witamin z grupy B, której niedobór miał odpowiadać za przedwczesne siwienie włosów. Stanowi czynnik wzrostowy dla mikroflory przewodu pokarmowego, może być również przez nią syntetyzowany.

Kolagen

Kolagen stanowi jeden z najważniejszych i najbardziej skomplikowanych polimerów naturalnych. Jest podstawowym elementem substancji zewnątrzkomórkowej większości tkanek łącznych ssaków. Stanowi około 1/3 białek w organizmie. 

Cholina

Cholina jest organicznym związkiem chemicznym, wchodzi w skład niektórych fosfolipidów m.in. lecytyny i sfingomieliny. Początkowo zaliczana była do witamin z grupy B. Obecnie uważana jest za substancję witaminopodobną.

Lecytyna

Lecytyna stanowi grupę organicznych związków chemicznych zaliczanych do fosfolipidów. Po raz pierwszy została wyizolowana z żółtka jaja, skąd wywodzi się jej nazwa z gr. lekithos-żółtko. Największa kumulacja lecytyny występuje w mózgu, wątrobie, nerkach oraz szpiku kostnym. 

L-glutation

L-glutation jest organicznym związkiem chemiczny, tripeptydem zbudowanym z reszt aminokwasowych kwasu glutaminowego, cysteiny i glicyny. Glutation jest najważniejszym nieenzymatycznym czynnikiem antyoksydacyjnym, jaki może być wykorzystany przez organizm. 

Ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy jest produktem fermentacji, który polega na rozkładzie węglowodanów zawartych w owocach przez bakterie oraz drożdże. Słowo vinegar wywodzi się z języka francuskiego i oznacza kwaśne wino. Ocet jabłkowy produkowany jest z rozdrobnionych jabłek.

Olej z kryla antarktycznego

Olej z kryla pozyskiwany jest z gatunku skorupiaka Euphausia superba występującego w całym Oceanie Południowym. Kryl antarktyczny stanowi bogate źródło kwasów tłuszczowych omega-3 - eikozapentaenowego oraz dokozaheksaenowego. 

Koenzym Q10

Koenzym Q10, czyli ubichinon jest organicznym związkiem chemicznym z grupy chinonów. Występuje we wszystkich komórkach organizmu. Uczestniczy w produkcji ATP, czyli substancji energetycznej biorącej udział we wszystkich procesach zachodzących w ustroju. 

MSM

Metylosulfonylometan, w skrócie MSM, jest organiczną postacią siarki. MSM jest łatwo przyswajalny przez organizm człowieka. Bierze udział w budowie ścięgien, więzadeł i mięśni. 

Inozyna

Inozyna jest organicznym związkiem chemicznym zaliczanym do tzw. nukleozydów purynowych. Pokarmowym źródłem inozyny jest mięso ryb. W organizmie człowieka powstaje jako metabolit pośredni puryn, rozkładając się dalej przede wszystkim do kwasu moczowego.