Diety

Dieta MIND

Dieta MIND stanowi połączenie diety DASH oraz diety śródziemnomorskiej. Nazwa MIND w rozwinięciu oznacza „Mediterranean-DASH Intervention for Neurodegenerative Delay”, co sugeruje wpływ tej diety na prewencję chorób neurodegeneracyjnych. Jej stosowanie znacząco zmniejsza ryzyko rozwoju choroby Alzheimera.

Dieta paleolityczna

Dieta paleolityczna opiera się na sposobie żywienia człowieka prehistorycznego, żyjącego w epoce kamienia łupanego. Okres paleolitu rozpoczął się około 2,6 mln temu kiedy hominidy, czyli praprzodkowie współczesnego człowieka, zaczęli używać kamiennych narzędzi oraz prowadzić koczowniczy tryb życia. 

Dieta w profilaktyce chorób nowotworowych

Powtarzane przez całe życie błędy żywieniowe sprawiają, iż nasz organizm jest stale narażony na określone czynniki kancerogenne. Niekorzystne dla zdrowia składniki żywności w organizmie człowieka mogą zostać zneutralizowane bądź zainicjować procesy kancerogenezy.

Dieta w profilaktyce osteoporozy

Osteoporoza jest jedną z najczęściej występujących chorób przewlekłych na świecie. Wczesna prewencja tej choroby ma na celu zbudowanie najwyższej, genetycznie uwarunkowanej szczytowej masy kostnej, w późniejszym okresie można jedynie ograniczać fizjologiczny ubytek masy kostnej. 

Profilaktyka próchnicy zębów

Podstawowym elementem profilaktyki próchnicy jest prawidłowa higiena jamy ustnej, którą należy wprowadzać jak najwcześniej. Dbanie o zęby mleczne jest tak samo ważne jak higiena zębów stałych. 

Dieta dla kobiet w ciąży

W okresie ciąży zwiększa się zapotrzebowanie na energię oraz składniki odżywcze i witaminy, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju w łonie mamy. Podstawową zasadą kobiety ciężarnej jest  jedzenie dla dwojga a nie za dwoje.

Dieta wegetariańska

Wegetarianizm jako rodzaj diety jest potocznie postrzegany jako niejedzenie mięsa. W istocie jest czymś więcej. Oprócz zmiany sposobu odżywiania często wiąże się ze zmianą stylu życia, zwiększeniem aktywności fizycznej, rezygnacją z używek i doskonaleniem własnej osobowości. 

Dieta śródziemnomorska

Dieta śródziemnomorska wykorzystywana jest zarówno w profilaktyce, jak i leczeniu chorób cywilizacyjnych, a w szczególności zalecana jest osobom cierpiącym na miażdżycę, nadciśnienie tętnicze oraz inne choroby układu sercowo-naczyniowego.

Dieta bogatoresztkowa

Dieta bogatoresztkowa czyli wysokobłonnikowa stanowi modyfikację podstawowej diety ludzi zdrowych. Celem jej stosowania jest dostarczenie do organizmu znacznych ilości błonnika pokarmowego, którego rola polega na pobudzeniu oraz uregulowaniu czynności przewodu pokarmowego.