Dieta MIND
Informacje podstawowe

Dieta MIND stanowi połączenie diety DASH oraz diety śródziemnomorskiej. Nazwa MIND w rozwinięciu oznacza „Mediterranean-DASH Intervention for Neurodegenerative Delay”, co sugeruje wpływ tej diety na prewencję chorób neurodegeneracyjnych. Głównym celem diety MIND jest poprawa funkcjonowania mózgu i układu nerwowego. Ponadto jej stosowanie znacząco zmniejsza ryzyko rozwoju choroby Alzheimera. Według badań wśród osób ściśle przestrzegających zasad diety MIND ryzyko zachorowania na tę chorobę spadło o 54%. Schemat żywienia według diety MIND łączy w sobie założenia sposobu odżywiania diety śródziemnomorskiej oraz diety DASH, które uznawane są za jedne z najzdrowszych i najkorzystniej wpływających na zdrowie człowieka. Do diety MIND wprowadzone zostały dodatkowe modyfikacje. Autorką diety MIND jest Martha Claire Morris – epidemiolog, która zajmuje się badaniem wpływu składników odżywczych na organizm.

Charakterystyka diety

Dieta MIND uznawana jest za jedną z najłatwiejszych do przestrzegania. Jej stosowanie nie wymaga restrykcji kalorycznych oraz drastycznych ograniczeń produktowych. Podstawę diety stanowią produkty bogate w witaminy C, E oraz z grupy B, antyoksydanty i nienasycone kwasy tłuszczowe. Do codziennego jadłospisu wprowadza się znaczne ilości zielonych warzyw. W diecie MIND wyodrębniono 15 grup produktów, z których 10 zaleca się spożywać, a 5 należy ograniczać.

Do produktów zalecanych zalicza się:

  • Zielone warzywa, zwłaszcza liściaste, taki jak: szpinak, jarmuż, sałata, brokuły – zaleca się spożywać 3 porcje tego typu warzyw dziennie
  • Pozostałe warzywa – powinny stanowić dodatkową porcję warzyw w ciągu dnia
  • Produkty pełnoziarniste – zaleca się spożywać przynajmniej 3 porcje dziennie
  • Nasiona roślin strączkowych – zaleca się spożywać co najmniej 3 porcje w tygodniu
  • Orzechy, nasiona, pestki – zaleca się spożywać 5 porcji w tygodniu
  • Owoce jagodowe – zaleca się spożywać przynajmniej 2 porcje w tygodniu
  • Ryby, zwłaszcza tłuste ryby morskie – zaleca się spożywać co najmniej raz w tygodniu
  • Chude mięso, zwłaszcza drób – zaleca się spożywać 2 razy w tygodniu
  • Oliwa z oliwek – powinna stanowić podstawowy tłuszcz do przygotowywania potraw, można wykorzystywać również inne oleje np. słonecznikowy, rzepakowy
  • Czerwone wino – zaleca się spożywać kieliszek dziennie

Do produktów niewskazanych zalicza się:

  • Czerwone mięso i jego przetwory
  • Masło oraz margaryna
  • Sery żółte oraz inne o wysokiej zawartości tłuszczu
  • Słodycze, słone przekąski i wyroby cukiernicze
  • Żywność typu Fast Food
Opis diety

Zielone warzywa liściaste stanowią cenne źródło witaminy C, A, E, witamin z grupy B oraz składników mineralnych, takich jak magnez, wapń czy potas. Zadaniem pełnoziarnistych produktów zbożowych jest dostarczenie do organizmu witamin z grupy B, które są niezbędne do prawidłowej pracy układu nerwowego. Orzechy, pestki oraz nasiona to bogactwo nienasyconych kwasów tłuszczowych, składników mineralnych, takich jak magnez, cynk oraz witaminy E. Rośliny strączkowe stanowią wartościową alternatywę dla białka zwierzęcego, a ponadto dostarczają witamin z grupy B oraz błonnika pokarmowego. Tłuste ryby morskie to najważniejsze źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3. Zawarte w nich kwasy EPA i DHA są podstawowym budulcem tkanki mózgowej. Ponadto wykazują one działanie przeciwzapalne i ochronne względem układu krążenia. Owoce jagodowe odznaczają się silną aktywnością antyoksydacyjną i ograniczają starzenie się komórek. Kieliszek czerwonego wina ma służyć profilaktyce chorób układu krążenia oraz wspomóc pracę mózgu. Wszystkie promowane w diecie MIND produkty dostarczają organizmowi substancji mających istotny wpływ na prawidłową pracę układu nerwowego.

Podsumowanie

Stosowanie diety MIND może uchronić przed rozwojem chorób neurodegeneracyjnych, takich jak demencja starcza czy choroba Alzheimera. Co więcej, wprowadzenie w codzienne życie zasad tego modelu odżywiania jest korzystne dla osób żyjących w przewlekłym stresie, mających problemy z pamięcią i koncentracją czy pracujących umysłowo. Ponadto dieta MIND obfituje w pokarmy wpływające korzystnie na pracę układu krążenia, poziom cholesterolu, ciśnienie tętnicze krwi czy gospodarkę węglowodanową. Duża porcja antyoksydantów, których dostarcza dieta MIND jest elementem profilaktyki chorób nowotworowych.

Niewątpliwą zaletą diety MIND jest łatwość wprowadzenia jej zasad w życie. Osoby chcące podporządkować swoje odżywianie diecie MIND nie muszą ograniczać spożywanych kalorii oraz rezygnować z wielu grup produktów. Dzięki temu stosowanie jej w dłuższym okresie nie powinno stanowić większego problemu. 

Powiązane artykuły