Dieta łatwo strawna (lekkostrawna, podstawowa) jest najczęściej wykorzystywaną dietą leczniczą, wykorzystującą produkty spożywcze, które nie zalegają, a są szybko trawione i nie obciążają układu pokarmowego.W zależności od choroby możliwe są liczne modyfikacje. Ten sposób odżywiania opiera się przede wszystkim na silnym ograniczeniu, a nawet wykluczeniu potraw wzdymających, ostro przyprawionych, tłustych, przygotowywanych poprzez smażenie czy tradycyjne pieczenie.
Dieta łatwo strawna zalecana jest dla osób, u których występują:
Zalecane produkty w diecie łatwo strawnej:
Niezalecane produkty w diecie łatwostrawnej:
Zalecane techniki kulinarne w diecie łatwo strawnej to:
Jedną z modyfikacji diety łatwo strawnej jest dieta łatwo strawna z ograniczeniem tłuszczu, która opiera się na produktach, zawierających niewielkie ilości tłuszczu zwierzęcego oraz cholesterolu. To ograniczenie jest wynikiem upośledzonego wchłaniania tłuszczów w przewodzie pokarmowym. W diecie łatwostrawnej z ograniczoną zawartością tłuszczu należy ograniczyć ilość spożywanego tłuszczu w ciągu doby do 45-50 g. Należy pamiętać, że ilość ta dotyczy tłuszczu całkowitego, czyli takiego który dostarczamy z pokarmami (mięso, mleko, jajka, ryby) oraz dodajemy do potraw (do smażenia, pieczenia, jako sosy do sałatek).
Dieta łatwo strawna z ograniczoną zawartością tłuszczu wykorzystywana jest w:
Zalecane produkty w diecie łatwo strawnej z ograniczoną zawartością tłuszczu:
Niezalecane produkty w diecie łatwo strawnej z ograniczoną zawartością tłuszczu:
Dieta łatwo strawna z ograniczoną zawartością tłuszczu jest dietą, przy stosowaniu której może dochodzić do niedoborów witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Dlatego należy uwzględnić w planie żywieniowym podaż owoców oraz warzyw obfitujących w karotenoidy, tokoferole czy witaminę K2 oraz zastanowić się nad możliwością prowadzenia suplementacji witamin A, D, E, K.
Błonnik pokarmowy powinien być obecny w diecie łatwo strawnej.