Właściwe postępowanie żywieniowe w przewlekłym zapaleniu trzustki jest niezmiernie istotne. Powinno mieć ono miejsce zarówno w czasie trwania choroby i jej zaostrzeń, jak również uwzględniać okresy remisji. Celem jest wyrównanie niedoborów masy ciała związanych z chudnięciem oraz przeciwdziałanie cechom niedożywienia.
Zalecenia żywieniowe w przewlekłym zapaleniu trzustki
W przewlekłym zapaleniu trzustki stosuje się dietę lekkostrawną z ograniczeniem błonnika pokarmowego (<20 g/dobę), ubogotłuszczową (ograniczenie tłuszczu do 50 g/dobę) oraz bogatą w węglowodany i białko.
Wybrane produkty zalecane w diecie osób chorujących na przewlekłe zapalenie trzustki:
Z diety należy wyeliminować warzywa i owoce wzdymające (kapustne, strączkowe, cebula, por, śliwki, czereśnie), produkty ciężkostrawne, smażone i nasączone tłuszczem. Z diety wyklucza się także produkty zbożowe pełnoziarniste, orzechy i nasiona, mocną kawę, herbatę, kakao, napoje gazowane, ostre przyprawy oraz grzyby.
Obowiązuje całkowity zakaz spożywania alkoholu i palenia tytoniu przez osoby cierpiące na przewlekłą niewydolność trzustki!!!
PRZEWLEKŁE ZAPALENIE TRZUSTKI - dieta 2500 kcal
U większości chorych obserwuje się niedobór masy ciała, wskazane jest wtedy odpowiednie zwiększenie kaloryczności diety (najczęściej 2500-3000 kcal).
I posiłek: 375 kcal (15% energii)
II posiłek: 375 kcal (15% energii)
III posiłek: 500 kcal (20% energii)
IV posiłek: 500 kcal (20% energii)
V posiłek: 375 kcal (15% energii)
VI posiłek: 375 kcal (15% energii)
Skład jadłospisu:
I posiłek
Bułka z pastą z awokado i wędliną
II posiłek
Jogurt naturalny z bananem i miodem
III posiłek
Ryż z puree jabłkowym
IV posiłek
Ziemniaki puree z pulpetami drobiowymi, surówka z buraków
V posiłek
Kaszka manna na mleku z malinami
VI posiłek
Pstrąg pieczony w folii z marchewką
Postępowanie w zespole złego wchłaniania:
Zaleca się ograniczenie spożycia tłuszczów do około 60 g na dobę oraz włączenie suplementacji witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E, K) oraz witamin z grupy B (a zwłaszcza B12).
W przypadku, gdy powyższe zalecenia nie doprowadzą do normalizacji masy ciała oraz nie uregulują wypróżnień, należy włączyć do terapii enzymy trzustkowe, przy czym warto zwrócić uwagę na schemat ich dawkowania - najbardziej efektywne jest ich przyjmowanie w czasie posiłków. W bardzo ciężkich przypadkach zespołu złego wchłaniania w celu uzupełnienia niedoborów tłuszczu konieczne jest podawanie średniołańcuchowych trójglicerydów (MCT).
Należy rozważyć podawanie antyoksydantów, suplementacja witaminy C, E czy selenu; wapnia, kwasu foliowego oraz mikroelementów w przewlekłym zapaleniu trzustki może przyczynić się do zmniejszenia ryzyka powikłań i łagodzenia klinicznych objawów choroby.
U osób z przewlekłym zapaleniem trzustki ze współistniejącą cukrzycą dodatkowemu ograniczeniu podlegają produkty zawierające cukry proste, takie jak cukier, miód, wysokosłodzone dżemy i syropy owocowe.
Bibliografia