Aktualności

22-07-2015 00:17

Opalaj się z głową!

​Kąpiele słoneczne są dla wielu osób nieodłącznym elementem wakacji. Letnie promienie słońca pozwalają się zrelaksować, poprawiają samopoczucie. Należy jednak pamiętać, że nadmierna ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe niesie za sobą bardzo poważne skutki zdrowotne.

20-07-2015 03:10

Goitrogeny - substancje wolotwórcze

Goitrogeny nazywane substancjami wolotwórczymi są związkami występującymi naturalnie w żywności, a których działanie polega na zaburzeniu wchłaniania jodu przez tarczycę i zaburzeniu produkcji hormonów przez ten gruczoł. Procesy te mogą wpływać także na zmniejszenie przyswajania jodu z pożywienia. Poznajmy zatem ukrytego wroga....

21-07-2015 00:48

Kolorowe i zdrowe...WITAMINY...

Bohaterkami naszego artykułu są witaminy. Dzięki badaniom prowadzonym przez polskiego biochemika Kazimierza Funka w 1912 roku otrzymały swoją nazwę wywodzącą się z języka łacińskiego: VITA = życie oraz AMINA. Różnorodne zarówno pod względem budowy chemicznej, jak również pełnionych funkcji w organizmie. Kolorowe i zdrowe. Niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Zapraszamy do lektury!

19-07-2015 20:20

Graficzne informacje żywieniowe - logotypy odnoszące się do składników i opakowania żywności

Na opakowaniach produktów spożywczych, poza podstawowymi informacjami żywieniowymi dotyczącymi daty ważności, składu produktu oraz jego wartości odżywczej, można znaleźć różnorodne oznaczenia graficzne. Symbole umieszczane na opakowaniach mogą dotyczyć wybranych składników żywności, odnosić się do jakości i pochodzenia produktu oraz tworzyw, z których powstały opakowania. Przyjrzyjmy się bliżej najczęstszym logotypom, które mają znaczenie dla konsumentów.