Aktualności

29-12-2015 11:26

Płodność podana na tacy - czy to, co je mężczyzna ma wpływ na jego płodność?

Warto pamiętać, że to co jemy wpływa także na szanse poczęcia potomka. Ważne jest nie tylko u kobiet, ale także u mężczyzn. To właśnie u nich pewne składniki naszego codziennego pożywienia odgrywają ogromną rolę i  bezpośrednio lub pośrednio wpływają na plemniki – ich jakość, ilość i ruchliwość. Na co zwrócić szczególną uwagę?

29-12-2015 10:14

Indeks glikemiczny produktów – jak wybierać „zdrowsze” węglowodany ?

Indeks glikemiczny według definicji WHO stanowi pole pod krzywą, mierzone przez 120 minut po podaniu produktu zawierającego 50 gramów węglowodanów przyswajalnych, w porównaniu z odpowiednim polem po podaniu tej samej ilości produktu standardowego (glukozy, IG=100). 

29-12-2015 10:43

Znakowanie żywności – etykieta produktu jako nośnik informacji żywieniowej

Dla każdego konsumenta, który chce świadomie podejmować decyzje dotyczące zakupu produktów spożywczych niezbędne jest czytanie i zrozumienie informacji znajdujących się na etykietach. 

29-12-2015 14:05

Graficzne informacje żywieniowe - logotypy odnoszące się do jakości i pochodzenia produktu

Na opakowaniach produktów spożywczych, poza podstawowymi informacjami żywieniowymi dotyczącymi daty ważności, składu produktu oraz jego wartości odżywczej, można znaleźć różnorodne oznaczenia graficzne. Symbole umieszczane na opakowaniach mogą dotyczyć wybranych składników żywności, odnosić się do jakości i pochodzenia produktu oraz tworzyw, z których powstały opakowania. Przyjrzyjmy się bliżej najczęstszym logotypom, które mają znaczenie dla konsumentów.