Przewlekłe zapalenie trzustki (PZT) jest to przewlekła choroba trzustki, w której dochodzi do uszkodzenia tkanek trzustki i zaburzenia jej ważnych funkcji wydzielniczych. Zmiany te prowadzą do zaburzeń związanych z trawieniem i wchłanianiem pokarmów, a w dalszej perspektywie do wielu zaburzeń metabolicznych – zespołu złego wchłaniania oraz cukrzycy.
Przyczyny przewlekłego zapalenia trzustki:
Etapy przebiegu choroby
Objawy przewlekłego zapalenia trzustki
Ostre dolegliwości bólowe towarzyszące przewlekłemu zapaleniu trzustki, prowadzą do zmniejszenia apetytu, przez to do chudnięcia i możliwości powstawania niedoborów. Dlatego ważne jest podawanie środków przeciwbólowych orz rozkurczowych, wyrównanie niedoborów oraz farmakologiczne wspomaganie aktywności enzymów trzustkowych.
Powikłania związane z przewlekłym zapaleniem trzustki występują w 20-40% przypadków zachorowań. Związane są z przewężeniem lub zaczopowaniem przewodów trzustkowych, co uniemożliwia odpływ soku trzustkowego i prowadzi do powstania torbieli, a w konsekwencji ropni. Stany zapalne wywołane przez pękający ropień wiążą się też z zapaleniem otrzewnej, wodobrzuszem czy wysiękiem opłucnowym. Włóknienie może też dotyczyć narządów i naczyń sąsiadujących z trzustką co wywoływać może krwawienia do przewodu pokarmowego.
Do powikłań towarzyszących przewlekłemu zapaleniu trzustki należą: żółtaczka mechaniczna, torbiele, ropnie, martwica, niedrożność dwunastnicy lub jelita grubego powstające w wyniku zwężenie przewodu pokarmowego.
Celem terapii przewlekłego zapalenia trzustki jest znoszenie bólu i leczenie niewydolności trzustki - zespołu złego wchłaniania oraz cukrzycy. Najważniejsze w terapii jest usunięcie przyczyny, a ponieważ choroba alkoholowa stanowi główny powód problemów z trzustką, bezwzględnie należy wprowadzić zakaz spożywania alkoholu. Pacjenci powinni regularnie zgłaszać się na wizyty kontrolne, a w leczeniu zaleca się udział najbliższych osób oraz psychoterapię. Obecnie w leczeniu przewlekłego zapalenia trzustki stosuje się farmakoterapię, leczenie endoskopowe lub chirurgiczne oraz leczenie żywieniowe.
Właściwe postępowanie żywieniowe w przewlekłym zapaleniu trzustki jest niezmiernie istotne. Powinno mieć ono miejsce zarówno w czasie trwania choroby i jej zaostrzeń, jak również uwzględniać okresy remisji. Celem jest wyrównanie niedoborów masy ciała związanych z chudnięciem oraz przeciwdziałanie cechom niedożywienia.
Picie 60-80g etanolu na dobę przez kilkanaście lat daje największe ryzyko wystąpienia przewlekłej niewydolności trzustki. Nadużywanie alkoholu stanowi prawie 60-80% wszystkich przypadków choroby.
Bibliografia