Tarczyca jest małym silnie unaczynionym, gruczołem wydzielania wewnętrznego (waga 35g) ,który położony jest asymetrycznie w okolicach szyi i krtani. Swoim kształtem przypomina motyla. Tarczyca odpowiada za produkcję oraz wydzielanie bardzo ważnych hormonów mających wpływ na przemianę materii, metabolizm białek i tlenu w organizmie. Są to: trójjodotyronina (T3), tyroksyna (T4) oraz kalcytonina. Niezbędnym i koniecznym elementem do prawidłowego funkcjonowania tarczycy oraz produkcji hormonów tarczycy jest JOD dostarczany do organizmu z pożywieniem.
Niedoczynność tarczycy (hypotyreozą) jest chorobą przewlekłą, której towarzyszy wiele objawów klinicznych wynikających ze zbyt małej ilości lub braku hormonu tyroksyny (T4), a w konsekwencji dochodzi do wielu zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu. Problemy z funkcjonowaniem tarczycy mogą utrzymywać się przez całe życie, jednak odpowiednio szybko postawiona diagnoza oraz włączone leczenie pozwalają na uczestniczenie w życiu prywatnym i zawodowym.
Przyczyny niedoczynności tarczycy
Powikłania związane z niedoczynnością tarczycą związane są z podwyższony ryzykiem rozwoju poważnych chorób, m. in.: udaru mózgu i choroby niedokrwiennej serca. Zagrożenie dla zdrowia i życia pacjentów stanowi śpiączka hipometaboliczna.
Niedoczynność tarczycy jest chorobą przewlekłą i wymaga leczenia lekami zawierającymi hormony tarczycy (lewotyroksyna). Lewotyroksyna jest postacią lewoskrętnej tyroksyny (LT4). O wyborze preparatu, ustaleniu dawki oraz jej zmianach powinien decydować specjalista – endokrynolog, dalszą kontrolę może sprawować lekarz rodzinny.
Objawy niedoczynności tarczycy:
Zalecenia dietetyczne znajdziesz w zakładce diety: Dieta w niedoczynności tarczycy.
Preparaty lewotyroksyny (LT4) to tabletki podawane doustnie, raz dziennie, na czczo, przynajmniej pół godziny przed posiłkiem. Taki reżim ma zapewnić lepsze wchłanianie preparatu i uniknięcie interakcji z pokarmem. Dawki leków należy dobierać indywidualnie i okresowo przeprowadzać badania laboratoryjne hormonów we krwi. Kontrolę TSH zaleca się przeprowadzać dwa razy do roku, co 6 miesięcy.
Zachowaj ostrożność w stosowaniu preparatów zawierających jod. Jod jest niezwykle ważnym składnikiem potrzebnym do prawidłowego funkcjonowania tarczycy, jednak jego nadmiar może przyczynić się do problemów ze zdrowiem. Zwracaj uwagę na preparaty zawierające spirulinę, morszczyn czy jod w swoim składzie.