Wiosenne oczyszczanie organizmu

Coraz mocniejsze promienie wiosennego słońca sprawiają, iż tęsknota za przyjemniejszą aurą pogodową staje się jeszcze silniejsza. Zanim jednak nadejdzie cieplejsza pora roku warto pozbyć się
z organizmu balastu w postaci metali ciężkich oraz zbędnych produktów przemiany materii. Wspomoże to przywrócenie homeostazy ustroju, która mogła zostać zaburzona np. poprzez częste infekcje w okresie jesienno-zimowym. Wydaje się, że rosnące obciążenie organizmu toksynami jest nieodłącznym elementem życia we współczesnym świecie, dlatego metody wspomagające usuwanie szkodliwych substancji skumulowanych w ustroju są warte uwagi.

Poprawa samopoczucia czy usprawnienie pracy przewodu pokarmowego to tylko niektóre z korzyści jakie niesie za sobą pozbycie się nadmiaru nagromadzonych toksyn. Należy jednak pamiętać, że oczyszczanie organizmu powinno przebiegać powoli i z rozwagą. Najbezpieczniejszą metodą, pozwalającą na stopniowe i skuteczne usunięcie szkodliwych substancji, jest zastosowanie preparatów ziołowych oraz wyciągów roślinnych. Do najbardziej popularnych ziół mających zdolności oczyszczające zalicza się pokrzywę, karczocha oraz kłącze perzu. Zawarte w tych roślinach substancje przyśpieszają usuwanie toksycznych produktów przemiany materii, wspomagają funkcje trawienne żołądka i wątroby oraz wykazują działanie moczopędne. Do innych surowców zielarskich odznaczających się aktywnością oczyszczającą zalicza się miodunkę plamistą oraz nawłoć pospolitą. Miodunka plamista wspomaga regenerację uszkodzonych błon śluzowych dróg oddechowych oraz wzmacnia układ odpornościowy szczególnie względem szkodliwych substancji lotnych i pyłów. Silnie moczopędna nawłoć pospolita pozwalana na oczyszczenie organizmu ze zbędnych produktów przemiany materii, wspomaga odtruwanie organizmu w przebiegu reumatoidalnego zapalenia stawów, dny moczanowej oraz chorób skóry. Jednym z najbardziej popularnych środków odtruwających jest ostropest plamisty, który może być spożywany zarówno w postaci zmielonych ziaren, jak i oleju. Roślina ta działa ochronnie, regeneracyjnie i odtruwająco względem wątroby. Wykazuje aktywność żółciotwórczą i żółciopędną, dzięki czemu pozwala na zachowanie efektywności procesów trawiennych na najwyższym poziomie. Nie do przecenienia jest również aloes odgrywający istotną rolę w oczyszczaniu wątroby, nerek oraz skóry, a także ziele czystka, które nie tylko wspomaga układ immunologiczny, ale również odznacza się wysoką aktywnością antyoksydacyjną. Do produktów naturalnych wykazujących jedne z najsilniejszych właściwości detoksykacyjnych należy chlorella, czyli jednokomórkowa alga stanowiąca bogactwo chlorofilu, składników mineralnych oraz kwasów nukleinowych, która dzięki swojej budowie komórkowej trwale wiąże metale ciężkie oraz toksyny zalegające w ustroju. W przypadku rzucania nałogu tytoniowego lub chęci oczyszczenia organizmu ze szkodliwych metabolitów wytwarzanych podczas picia alkoholu pomocny może być L-glutation, czyli tripeptyd zbudowany z reszt aminokwasowych kwasu glutaminowego, cysteiny i glicyny. Warto mieć na uwadze, iż efekt stosowania preparatów wspomagających oczyszczanie organizmu jest uzależniony od regularności ich stosowania. Dla przykładu napary ziołowe najlepiej pić codziennie przez około 14-21 dni.

W celu uniknięcia niepożądanych efektów nieumiejętnie prowadzonego oczyszczania organizmu warto zaczerpnąć porady specjalisty, który pomoże ocenić, które preparaty będą najbardziej wskazane oraz w jaki sposób stosować je w codziennym życiu.