Po długich wieczorach i przytłaczającej, wszechobecnej szarości wielkimi krokami zbliża się z niecierpliwością wyczekiwana wiosna. Noworoczne postanowienia, których termin realizacji już dawno upłynął, odchodzą do lamusa. Jednak wraz z pierwszymi promieniami wiosennego słońca pojawiają się nowe. Po kilku miesiącach spędzonych na kanapie i pozwalaniu sobie na niezdrowe zachcianki organizm potrzebuje nie tylko ruchu, ale także urozmaiconej i prawidłowo zbilansowanej diety. Warto zastanowić się nad tym jak wraz ze zmieniającą się porą roku odzyskać energię i wspomóc siły witalne organizmu. Rezultatem wprowadzenia nowych nawyków żywieniowych i aktywności fizycznej nie powinna być niekontrolowana utrata nadmiernej masy ciała. Za cel podjętych starań należy przyjąć trwałą, pozytywną modyfikację naszego stylu życia. Wiosna to dobry czas na zmiany!
Chcąc zgubić nagromadzone przez zimę kilogramy należy kierować się kilkoma praktycznymi wskazówkami, dzięki którym proces odchudzania i oczyszczania organizmu przebiegnie racjonalnie. Zachodzące w naszym organizmie korzystne zmiany pozwolą na utrzymanie odpowiedniego poziomu motywacji.
Zrób to z głową! Dieta odchudzająca powinna dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych, witamin oraz składników mineralnych. Efektywność procesu redukcji masy ciała zależy od deficytu energetycznego, czyli dostarczaniu do organizmu mniejszej ilości kalorii niż wynosi jego dzienne zapotrzebowanie. Optymalnym rozwiązaniem jest zmniejszenie dziennej podaży energii o 500 kcal. Skutkuje to spadkiem masy ciała o 0,5 kg na tydzień, czyli 2 kg w przeciągu miesiąca. Nie naraża to organizmu na nadmierne obciążenia oraz niedobory, a także chroni przed pojawieniem się efektu jojo.
Jedz regularnie! Zarówno w codziennym odżywianiu, jak i w procesie odchudzania najważniejsza jest regularność. Całodzienny jadłospis powinien składać się z 4-5 posiłków, pomiędzy którymi przerwy nie powinny być dłuższe niż 3-4 godziny. Ostatni posiłek najlepiej spożyć około 2-3 godziny przed snem. Ograniczenie do minimum ilości przyjmowanego pożywienia nie przyniesie oczekiwanych efektów. Hasło „przestanę jeść to schudnę” to przebrzmiały mit, który skutkuje niedoborami witamin, składników mineralnych i szybkim powrotem do poprzedniej sylwetki. Regularne spożywanie posiłków pozwoli na uregulowanie pracy przewodu pokarmowego oraz procesów metabolizmu. Jedną z największych obaw przed zastosowaniem diety odchudzającej jest przeświadczenie o tym, że zmieniając swój sposób odżywiania na zdrowszy wciąż jest się głodnym. Nic bardziej mylnego! Spożywanie od 4 do 5 posiłków dziennie w regularnych odstępach czasu zapewnia długotrwałe uczucie sytości, które pozwala nam zachować komfort psychiczny i lepsze samopoczucie.
Urozmaicaj swoja dietę! Zrównoważona dieta powinna opierać się na żywności pochodzącej ze wszystkich grup produktów spożywczych. Warzywa i owoce stanowią podstawę codziennej diety. Należy pamiętać, aby spożywać je w proporcjach 3:1. Nie należy rezygnować z produktów zbożowych. Pełne ziarna zbóż są drogocennym źródłem błonnika pokarmowego, a także witamin z grupy B i składników mineralnych. Chude produkty nabiałowe będą wartościowym uzupełnieniem diety w pełnowartościowe białko, witaminy rozpuszczalne w tłuszczach i minerały. Ponadto w diecie powinny znaleźć się nasiona roślin strączkowych, ryby oraz jaja. Zaleca się ograniczać produkty mięsne. Spośród tej grupy najlepszym wyborem jest nieprzetworzony, chudy drób. Zastąpienie tłuszczów zwierzęcych roślinnymi dostarczy organizmowi odpowiedniej ilości niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Zamiast niezdrowych przekąsek należy sięgnąć po orzechy, nasiona i pestki, które wzbogacą dietę w cenne składniki mineralne oraz zdrowe tłuszcze. Warto wprowadzić do swojej diety nowe, nieznane przez nas wcześniej produkty.
Pamiętaj o nawodnieniu! Niezbędnym elementem zdrowego stylu życia jest odpowiednia podaż płynów. Osoba zdrowa codziennie powinna wypijać około 2,5 litra płynów. Taką ilość najlepiej dostarczać do organizmu w postaci niegazowanej wody mineralnej, naparów ziołowych czy herbaty. Należy ograniczyć do minimum napoje słodzone, gazowane, energetyzujące, nektary, sztuczne soki owocowe itp. Woda wspomaga walkę z zaparciami, łagodzi objawy zmęczenia i usprawnia procesy metabolizmu. Odwodnienie organizmu nawet na poziomie 2-3% prowadzi do obniżenia wydolności fizycznej. Obecność w codziennej diecie odpowiedniej ilości płynów, a przede wszystkim wody, jest niezbędne do zachowania homeostazy ustroju.
Zacznij od spacerów! Nieodłącznym elementem zdrowego stylu życia jest aktywność fizyczna. Wprowadzanie ruchu do codziennego harmonogramu powinno odbywać się stopniowo. Warto zacząć chociażby od intensywnych spacerów, którym sprzyja coraz dłuższy dzień lub wysiadania z tramwaju czy autobusu dwa przystanki wcześniej. Ważne, aby znaleźć coś, co sprawia nam przyjemność, a nie jest tylko przykrym obowiązkiem. Jedni pokochają rower, rolki czy bieganie, dla innych rozwiązaniem będzie basen, aerobik, a może siłownia. Najważniejsze to znaleźć coś dla siebie!
Nie trać motywacji! Najtrudniejszym elementem zmiany stylu życia jest utrzymanie stałego poziomu zaangażowania. Początkowo wszystko maluje się w różowych barwach. Jesteśmy potężnie zmotywowani, a przed oczami jawi nam się postawiony cel i gwarantowany sukces. Należy jednak pamiętać, że proces odchudzania zachodzi stopniowo. Wraz z upływem czasu pojawia się coraz więcej pokus i wątpliwości. Kiedy masa ciała nie ulega zmianie zaczynamy się zastanawiać, czy to wszystko ma jakikolwiek sens. Jest to naturalna kolej rzeczy. Organizm po pewnym czasie przyzwyczaja się do ograniczenia kalorycznego, czego skutkiem jest chwilowy brak efektów. W tym okresie niezbędne jest uzbrojenie się w cierpliwość. Najważniejsze, aby wyznaczony przez nas cel był realny i możliwy do osiągnięcia. Jeżeli jest nim ponowne zmieszczenie się w starą sukienkę czy spodnie, połóżmy je w widocznym miejscu. Miejmy świadomość tego do czego dążymy. Chwilowe niepowodzenia, czy uleganie pokusom nie powinno nas zniechęcać, a wręcz przeciwnie motywować do kolejnych starań. Pamiętajmy, że dokonana przez nas zmiana sposobu żywienia jest nieodłącznym elementem zdrowego stylu życia nie tylko na wiosnę, ale na lata!